Tydzień 3


TO JAKICH SŁÓW UŻYWASZ WPŁYWA NA EFEKT!

Będziemy coś odstawiać, ale nie dlatego, że to zabronione, że teraz masz zaciskać pasa. Dlatego by wspomóc twój organizm w powrocie do doskonałego działania. Wracamy do zasad żywienia opartych na potrzebach ludzkiego organizmu.
To pyszne dziadostwo jest dla niego ogromnym obciążeniem. I teraz jest czas, gdy zrobimy mu od tych ciężarów jakże zasłużone WAKACJE. Tyra latami, i daje radę. Ale czy nie uważasz, że i jemu należy się trochę ulgi? Ulga dla niego to zdecydowanie lepsze samopoczucie dla Ciebie.

Jak to ostatnio powiedziała jedna z moich klientek "uwielbiam tą lekkość, którą teraz czuję i wiem, że te zalecenia są dla mnie doskonałe". Była bardzo uzależniona od słodkości, do tego stopnia, że miała fizyczne objawy odstawienia,

Nasze ciało jest genialne i z wieloma szkodliwymi składnikami daje radę i nie wiem, czy z tego powodu się cieszyć czy smucić. Bo gdyby nie było takie genialne dawno byś czuła jak to pyszne dziadostwo szkodzi.

A często ta konsekwencja się rozmywa, bo nie czujesz od razu, bo ono zaprzęga wszystkie siły na pokład, całą armię wyspecjalizowanych komórek i procesów, byś ty odczuła jak najmniej szkód.

To tak jak troskliwa mama sprząta po dziecku, gdy nabałagani, tylko mama zazwyczaj mówi, że jest bałagan i sprząta chcąc dziecko nauczyć porządku.
A nasze ciało sprząta grzecznie i nic nie mówi. Może jak już deko nie daje rady. Tylko my tego często totalnie nie łączymy z przyczyną i gdy nam coś dolega szukamy sposobu na uśmierzenie dolegliwości.

W starożytnym Rzymie, zanim pacjent poszedł do lekarza pierwszym kontaktem był dietetyk. Dopiero, gdy zalecenia zmian w sposobie odżywiania przez 6 miesięcy nie przyniosły efektu kierowany był do lekarza.

zalecenia na IIi tydzień
obserwacjA

1. Pierwsze tygodnie są mocno nastawione na obserwację.
Jak się czujesz po posiłku?
Jak się czujesz rano?
I jak wciągu dnia?
Patrz na to na jak długo różne produkty pozwalają ci być sytą, a które sprawiają że szybko jesteś głodna.

Twój organizm najwięcej mówi - a teraz będę Cię uczyć go zrozumieć.

2. Gdy zaczynasz mieć chęć na jedzenie dziadostwa – pytaj siebie czego tam szukasz? I próbuj fundować sobie rozwiązanie tego w inny sposób. Jeśli przyczyną nie jest głód fizyczny – jedzenie tego nie zaspokoi.
Głód fizyczny każdy posiłek jest w stanie zaspokoić.
Głodu emocjonalnego - nic nie zaspokaja i mimo jedzenia szukasz dalej.

3. Zalecenia przewidują odstawienie słodkości i cukru i nabiału na 2 tygodnie. Na siłę jednak wciąż nie odmawiasz i gdy masz dużą pokusę na to co ograniczyliśmy – dziadostwo i zdecydujesz się zjeść – jest na tym etapie wciąż ok o ile robisz obserwację całego procesu, bez obserwacji nie idziesz we właściwym kierunku.

Jak czujesz się, gdy masz chęć?
Jak czujesz się, gdy sobie pozwolisz?
Jak czujesz się, gdy chcesz z tym walczyć?
Co czujesz jedząc- smak, konsystencja?
Zwolnij proces jedzenia.
Jak czujesz się 5’, 30’ i 2h po zjedzeniu tego?
W którym miejscu była największa przyjemność?

TO BARDZO WAŻNE bo pozwala potem podejmować inne decyzje.

4. Odżywianie – wciąż obserwujesz.
Robimy 2 tygodniowe wakacje, od tego co bardzo obciąża, a twoim zadaniem jest obserwować, jak się teraz czujesz. Co jest inaczej? Obserwuj nie tylko samopoczucie, ale też skórę, senność, jakość snu, wahania nastroju.

5. Obserwuj ile mija od kolacji do śniadania.
I rano pierwszy posiłek jedz dopiero jak poczujesz fizyczny głód - a nie z przyzwyczajenia.

6. Mocno obserwuj zmiany w samopoczuciu. Teraz już na bank powinnaś coś zauważać.

7. To drobne codzienne zmiany powtarzane w czasie dają nowe efekty. Mała zmiana nie przeraża. Mała zmiana jest wykonalna. Ogromne - zniechęcają i są trudne. Zacznij inaczej patrzeć na każdy wybór tego co na talerzu. Bo decyzja jest tu i teraz i ona wpływa na to co widać w lustrze i na to jak się czujesz.

zalecenia na IIi tydzień
jedzenie + ruch

1. Rano na czczo 100 podskoków

2. Szklanka wody

3. 2 łyżki siemienia lnianego namoczone w szklance wody (minimum 40' moczyć).

4. Koktajl wg. przepisu (tylko owoc bez wysokiego IG)

5. JEDZNEIMY NA WAKACJE:

A) wakacje od cukru i słodkości.
Czemu wakacje? Bo to czas odpoczynku. Gdy mówisz odstawiam jest w tym jakiś zakaz. Gdy mówisz daje swojemu ciału wakacje od tego dziadostwa, jest inne podejście w głowie. Bo wakacje kojarzą się z przyjemnością. I czasem na regenerację. A bez tych produktów to mega wakacje i mega wytchnienie i mega regeneracja dla ciała.

B)wakacje od nabiału (z mleka krowiego) -wyjaśnienia we wtorek.

C)wakacje od owoców z wysokim IG = indeks glikemiczny (zostają np. jabłka, truskawki, borówki, cytrusy) Zacznij sprawdzać IG owoców i innych produktów.


5. Śniadanie/Obiad/- wciąż tak jak lubisz

6.Dodajemy dożywienie – staraj się jeść dużo warzyw – około 500g dziennie.
Przy warzywach bardzo ważne są te mocno zielone: rukola, jarmuż, szpinak – co ci smakuje. Tych nie musi być dużo, ale niech będą codziennie.

7. UWAGA TU ZMIANA - KOLACJA
Obserwujesz już siebie i widzisz, jakie jedzenie sprawia, że wstajesz rano lekka, wyspana i spokojnie zasypiasz.
Które produkty po zjedzeniu nie trawią się zbyt długo, by organizm był gotowy spać, ale też nie za szybko, byś przed snem nie była głodna.
Kolacja ma bardzo duże znaczenie, to wieczorne przejadanie lub objadanie się najbardziej dokucza i nie pozwala w nocy ciału się regenerować.

8. WODA – jednym z głodów, który czasem nam myli się z jedzeniem jest potrzeba płynów.
Zbyt mała ilość wody zatrzymuje chudnięcie i zaburza działanie całego organizmu.
Jeśli kupujesz mineralną to też 3-4 rodzaje zamienianie, by dostarczać różne składniki. Często kupujemy jedną i ta samą.
Pij 10 szklanek dziennie.

9. W ciągu dnia zrób jeszcze 2 serie podskoków po 100.

10. Spacery lub inna aktywność - sprawiająca przyjemność, a nie wkurzenie!

talerz zdrowia

nagrania - powtórki ze spotkań


po przepisy zapraszam np. tu:


Pamiętasz ćwiczenie ZASDY vel RESTRYKCJE?

Nie buduj sobie restrykcji, czy kolejnych ograniczeń tylko wspierające Ciebie i Twoje ciało zasady!

testy - klucz

Do wyciągnięcia wniosków w testach zliczamy odpowiedzi tak.

Oczywiście pojedyncze odpowiedzi także pokazują, różne problemy, ale razem składają się na szerszy obraz.

Test nr 1 nadmiar słodkiego i ryzyko insulinooporności - od 6 tak występuje już ryzyko problemu. Powyżej 10 tak to może być Twój problem. Poziom 1-2 jest bardzo dobrze.

Test nr 2 stres i poziom kortyzolu - od 6 tak poziom kortyzolu utrzymuje się wysoko. I warto go obniżać. Poniżej 3 jest bardzo dobrze!

Test nr 3 stan jelit - powyżej 5 trzeba zadbać o jelita. Tu najlepiej jak schodzimy z tak'ów dojść do poziomu 0-1. Jelita to centrum naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. O nie potrzebujemy zadbać w pierwszej kolejności. Powyżej 10 warto zastanowić się nad probiotykami. Czas zmiany flory bakteryjnej jelit to 3-6 miesięcy.

ściągawka z zaleceniami

pdf jest interaktywny - możesz odznaczać na komputerze lub telefonie (wystarczy program Adobe Reader).
7 kropek =7 dni - tu możesz odchaczać

Nie da się zrobić wersji dopasowanej do każdej wielkości wyświetlacza - dlatego zawsze możesz otworzyć na swoim telefonie pdf i zrobić sobie screen.