gru 31

Pytania JF – tydzień 1

Tutaj robię miejsce na pytania w programie. Dostaniesz odpowiedź zazwyczaj w ciągu 24h.

6 komentarzy

 1. Anna Płocka-Czopik
  1 stycznia 2023 at 21:44 ·

  Co powinnam robić przez te 10 minut codziennie? W jaki sposób budować w sobie ten nawyk?

  • Przerabiać codziennie – polecam w zeszycie- workbook nr 1. Aby zbudować nowy nawyk potrzebujesz nowego podejścia do niego. Często zaczynamy od nawyku – bez stworzenia mu „przyjaznej” przestrzeni ;). To tak jak z ziemią – chcesz coś zasadzić – sprawdź czy wyrośnie na tej. Dlatego najpierw szykujemy podatną glebę 😀

 2. Magdalena Szczerbowska
  2 stycznia 2023 at 10:58 ·

  Z rezygnacją z JF wiąże się ważniejszy problem – jeśli zrezygnuję z JF, często nie mam alternatywy, czym go zastąpić. Bo np. do kawy musi być coś słodkiego (i to raczej coś więcej niż 1 herbatnik 🙂 ). Albo po prostu jestem głodna i najłatwiej zjeść coś na szybko (a gotować nie lubię, szczególnie, gdy trzeba na to poświęcić dużo czasu). Jakie więc „gotowce” warto mieć w domu (i zachomikowane w pracy 🙂 ), żeby było po co sięgnąć, gdy nie ma nic pod ręką?

  • Bardzo ważne pytanie.
   Wymienianie nawyku jedzenia badziewia na jedzenie zdrowszego wciąż jest kultywowaniem tego nawyku. Masz nawyk kawa + coś. I teraz po co pijesz kawę? Dla chwili relaksu? Dla przyjemności? Dla przerwy? Sama kawa to daje. A ręka po coś idzie z nawyku. Jak zamienisz na inne jedzenie to nawyk jedzenia nadal jest i po cichu może w to miejsce wrócić badziewie.

   Dlatego podstawowe pytanie „czego w tym szukam”. I odpowiedź zależy od przyczyny chęci. I tylko odpowiedź jestem głodna to dobry powód. Genialnie mieć przygotowaną przekąskę. I długotrwałe (zajmujące czas) gotowanie to może być zwykła wymówka 🙂 Te wymówki są dla naszej głowy super – ściągają z nas odpowiedzialność 😉 Ja też nie lubię długo gotować. Dlatego robię to szybko. Przygotowanie zdrowej przekąski może być szybkie. Masz masę przepisów które możesz wyszukiwać po czasie przygotowania. A na początku – zanim się nauczysz, faktycznie wymagają więcej czasu.

   Bardzo ważne – co mi tu się nasuwa – podjadanie. Sięgasz faktycznie z głodu – czy nawyku? Nie musisz mieć stale czegoś pod ręką. Przewód pokarmowy też chętnie odpocznie 😉 ale to już dłuższy temat 🙂

   Genialnie – że się zastanawiasz, obserwujesz i kombinujesz jak to rozwiązać 😍

 3. Magdalena Szczerbowska
  2 stycznia 2023 at 13:46 ·

  Kawa to pewien rytuał – głównie dla przyjemności, czasem towarzysko. I ta kawa + coś słodkiego to faktycznie taki przyjemny zestaw na umilenie dnia. Na ten moment nie bardzo mam ochotę rezygnować z tego słodkiego dodatku (choć nie musi to być od razu drożdżówka 🙂 ). Szczególnie, że na ciekawych warsztatach o kawie dowiedziałam się, że kawa wypłukuje cukier z organizmu. Może to pretekst, ale ten kawowy rytuał jest dla mnie na ten moment ważny i wolałabym na razie poszukać jakiegoś zdrowszego zamiennika dla tej mojej chwili przyjemności 🙂
  Szukam też pomysłów na jakieś gotowe przekąski, które mogłabym trzymać w biurku w pracy – czasem wpadam do biura spontanicznie (najczęściej pracuję zdalnie) i gdy siedzę tam kilka godzin, a nie zabiorę ze sobą nic do jedzenia, sięgam do mojej szuflady z zapasami… a tam królują słodycze :/ No, może jeszcze tubki owocowe, bo je też da się dłużej przechować. Ale ogólnie potrzebowałabym mieć tam zdrowe zapasy „na czarną godzinę”, które nie zepsują się po tygodniu.

  • Przekąski – ja lubię i polecam orzechy. Łatwe w przechowywaniu. Długo leżą. Tylko jest jedna zasada – jedząc je warto pamiętać, że specjalnie zostały stworzone w łupince więc szybkość jedzenia powinna być dopasowana do symulacji wydostawania ich stamtąd 😉 Sycą na długo, tylko gryziemy dokładnie i powoli.

Leave a reply